Opis
Merlot je rdeča sorta vinske trte, ki je namenjena izdelavi različnih vin pa tudi sorti vina. Dobro uspeva v toplih in suhih krajih, zato v evropskem prostoru šteje za pozno sorto in kakovostno vino. Je globlje granatne ali rubinaste, vijolične barve. Cvetica je poudarjena, okus je intenziven. Nekateri primerki Merlota se lahko še desetletja razvijajo v steklenici. V Sloveniji Merlot uspeva v primorskem vinorodnem okolišu.
Merlot se odlično ujame z divjačino, ovčetino, sirom, zrezeki (steaki).
Dekantiranje (zračenje) vina
Pri staranih vinih (5+ let) je potrebno dekantiranje, da se vino odpre in prikaže polnost arome. Dekantiranje vina je postopek, pri katerem vino prezračimo in ločimo usedline od vina. Pri zračenju vina se nekatere arome sprostijo, druge pa izhlapijo, da lahko okušamo vino v polnosti njegovega potenciala. Dekantiranje je pomembno predvsem pri dražjih, zrelejših in krepkejših rdečih vinih z visoko vsebnostjo taninov.
Postopek dekantiranja vina
Za dekantiranje je priporočljivo uporabljati karafo ali dekanter (stekleno vazo, prirejeno za zračenje vina):
1) Buteljko čez noč pustimo v temnem prostoru, da se usedlina dobro sesede.
2) Nežno in pazljivo odprimo buteljko in preverimo zamašek.
3) Vir svetlobe (sveča ali baterijska svetilka) postavimo tako, da vidimo skozi vino, ko bomo prelivali v karafo.
4) Vino prelivamo in dobro opazujemo. Ko vidimo sledi usedlin, ustavimo prelivanje.
5) Vino v karafi zavrtimo.
6) Vino še nekaj časa pustimo v karafi (30 min ali po lastni presoji) in serviramo v kozarce za rdeče vino.
Vinorodna pokrajina
Čeprav Primorska ni največja vinorodna dežela pa je prva po pridelavi vina. Razdeljena je na štiri vinorodne okoliše, Vipavsko dolino, Slovensko Istro, Goriška brda in Kras. Primorski vinogradi se raztezajo od morja do nadmorske višine okoli 400 metrov. Zaradi toplega sredozemskega podnebja, so na Primorskem doma najbolj znana slovenska rdeča, ekstraktno bogata in kompleksna vina. Zaradi večinoma toplih in suhih vplivov Jadranskega morja so vina suha, z višjo alkoholno stopnjo in nižjim kislinskim faktorjem.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.